logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.04.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
36
0
0

Doradzała premierom, ujawniła się po 90.

Barbara Hosking: jestem lesbijką odkąd pamiętam

Dodano: 11.12.2017, Aktualizacja: 11.12.2017

Barbara Hosking, obecnie 91-letnia doradczyni dwóch premierów Wielkiej Brytanii, ujawniła się jako lesbijka. W swojej najnowszej książce, "Exceeding My Brief: Memoirs of a Disobedient Civil Servant", pisze o tym, że zawsze wiedziała, że jest homoseksualna: "Nie mogłam napisać książki o sobie bez powiedzenia, że przez całe życie byłam lesbijką" - powiedziała w wywiadzie dla "Guardiana".

Barbara Hosking urodziła się w 1926 roku w Kornwalii. W 1946 przeprowadziła się do Londynu, żeby zostać dziennikarką. Tam odkryła życie lesbijek z metropolii. W latach 1952-65 pracowała dla Partii Pracy. Była doradczynią dwóch premierów: Harolda Wilsona i Edwarda Heatha. 

Wspomina swoje dzieciństwo w domu bez prądu. Wychowywała się w rodzinie wielodzietnej - ma trzy siostry i brata. Jej ojciec, William, był apodyktyczny i starał się za wszelką cenę utrzymać dyscyplinę. Zbankrutował w latach 30. Jej starsza siostra służyła w marynarce wojennej podczas II wojny światowej. Wróciła jednak po 6 miesiącach - była w ciąży. Dla rodziny był to niesamowity cios: niezamężna i z brzuchem, to było nie do pomyślenia. Jej rodzice nie byli szczęśliwym małżeństwem - ojciec zdradzał żonę, Adę, ta, by zapomnieć o swoim nieszczęściu, uciekła w czytanie książek i gotowanie. 

Po przeprowadzce do Londynu zaczynała jako pracownica w kinie oraz pracowała w BBC. A od 1952 roku dla Partii Pracy. Była w zarządzie kopalni miedzi w Tanzanii. Po dwóch latach wróciła do pracy w polityce. Do 1977 roku była szefową działu prasowego. Do dzisiaj jest krytyczką systemu klasowego brytyjskiego społeczeństwa. 

O tym, że jest lesbijką, wiedziała już w wieku 6 lat, kiedy zakochała się w koleżance z klasy, Melvinie Sowden. Przez całe życie uważała, że jej orientacja seksualna nie była sekretem, ale nie miała się tym z kim podzielić. "Nie miałam o tym z kim porozmawiać" - powiedziała. O mało co nie wyszła za mąż za górnika w Afryce. Miała wiele romansów z mężczyznami, ale wiedziała, że tylko kobieta może dać jej szczęście, którego tak szukała przez całe życie. 

Przez lata nie potrafiła nazwać siebie odpowiednim słowem. Dla "New Statesmen" powiedziała, że bardzo długo zajęło jej znalezienie czegoś, z czym mogłaby się utożsamić. 

Po przeprowadzce do stolicy jej właścicielka mieszkania -  z partnerką (oficjalnie były "kuzynkami") wzięły ją na imprezę do "Getaways", branżowego klubu w Chelsea. Jedna z kobiet bez ogródek zapytała: "Jesteś les, prawda?". "Tak, odpowiedziałam, chociaż nie wiedziałam, co to znaczy" - wspomina Hosking. 

Po latach i po dość odważnym coming oucie reakcje są różne, chociaż przeważają te pozytywne. Ruth Hunt z organizacji "Stonewall" uważa Hosking za najnowszą ikonę gejowską. Przez całe życie wyrażała pogląd, że zasady nie są po to, by je przestrzegać, ale je interpretować. 

Podczas pracy dla laburzystów poznała Daphne, z którą kręciła. Wtedy zdała sobie sprawę, że kobiet jak ona jest dużo więcej. Podsumowując, uważa, że "wielu mogło domyślić się, że jestem lesbijką, chociaż z drugiej strony, czy to ma znaczenie?"

Killian Fox z "Guardiana" nie omieszkała zapytać się o zdrowie i dobrą kondycję w wieku 91 lat. "Szczęście i dieta śródziemnomorska. Jem dużo ryb, lubię oliwę z oliwek i sałatki. Śpię 8 godzin na dobę. Palę od kiedy skończyłam 50 lat i rzadko kiedy zdarza mi się dzień bez lampki Clarneta (wino z Bordeaux)" - odpowiada. 

"Exceeding My Brief" to wspomnienia Hosking. W ostatnim rozdziale się ujawnia jako lesbijka. W książce wspomina o ciężkich latach politycznej zawieruchy po II wojnie światowej, o pracy w kopalni miedzi w Tanzanii czy o negocjacjach z terrorystami podczas igrzysk w Monachium. Książkę dedykowała swojej wieloletniej partnerce, Margaret. "Nie mogłam napisać książki o sobie bez powiedzenia, że przez całe życie byłam lesbijką" - powiedziała Hosking w wywiadzie dla "Guardiana".

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Doradzała premierom, ujawniła się po 90. Fot. Twitter, za: https://twitter.com/mondokoosh
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku