logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
25.02.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
36
42

Uniwersytet nie chce par homoseksualnych

Afera na białostockim festiwalu Interphoto

Dodano: 06.10.2017, Aktualizacja: 06.10.2017

Uniwersytet w Białymstoku wywarł na organizatorach "Białystok Interphoto Festival" presję - zdjęcia nagich par, w tym homoseksualnych nie będą prezentowane na wydziale matematyki. Uczelnia proponuje inne miejsca na prezentację zdjęć, stanowiących część wystawy.

Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w mediach społecznościowych. W środę na profilu Festiwalu Interphoto można było przeczytać, że część wystawy "Cień obrazu" prezentowana na wydziale matematycznym na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku została "usunięta".

Fotografie Łapszo to czarno-białe portrety różnych par, które na fotografiach przytulają się, pozują bez ubrań. Wśród prezentowanych na wystawie par jest m.in. para seniorów, para gejów czy kobieta w ciąży ze swoim partnerem.

 W wydanym w czwartek dla PAP oświadczeniu dyrektor artystyczny Interphoto Grzegorz Jarmocewicz napisał, że część ekspozycji zdjęto "ze względu na protest wydziału matematyki, rektor UwB podjął decyzję o zdjęciu części ekspozycji i ewentualnym przeniesieniu jej do innego skrzydła kampusu".

Jak podkreślił Jarmocewicz - fotografie Łapszo to "integralna część wystawy zbiorowej zatytułowanej "Cień obrazu" dlatego nie mogliśmy jej przenieść w inne miejsce". Zgodnie z tematem festiwalu "Granice tolerancji" przedstawiane są na nim wszelkie obrazy twórczych poszukiwań, aby stawiać w ten sposób pytania o tolerancję naszego społeczeństwa wobec różnych aspektów.

"To była decyzja wydziału, a ja, jako rektor, nie mogę nie uwzględniać decyzji rady wydziału" - powiedział w czwartek PAP rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.

Wg rady to "nie jest miejsce na taką wystawę", "rozprasza i studentów i pracowników". Ciborowski powiedział, że "tematyka była dla niektórych zbyt frywolna". Czy chodziło o nagość czy też o pary homoseksualne? Nie wiadomo. 

Festiwal Białystok Intephoto odbywa się w co dwa lata. W jego ramach organizowanych jest kilkadziesiąt wystaw artystów z kraju i zagranicy. Tegorocznym tematem imprezy są "Granice tolerancji". Jak mówił wcześniej Jarmocewicz, zaproszeni zostali artyści, którzy odpowiadają na idee związane z problemem granicy nie tylko jako miejsca, ale też wewnętrznych granic.
(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (42)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
grzesioc (27) Berlin 09.10.2017 23:08
po przeczytaniu artykulu nie wychodze z zalozenia, ze komus przeszkadzaja pary homoseksualne.. oni w ogole nie chca wystawy z nagimi modelami bo rozpraszaja.. padlo nawet stwierdzenie, ze sa nie na miejscu bo to Uniwersytet.. stresu nie rozumiem, bo takich wystaw jest na peczki w calym kraju..
andro (32) a nie bo wieś 09.10.2017 2:00
Tytuł i reszta artykułu rodem z "Faktu", trzymacie poziom widzę...
vraios (25) Rzeszów 08.10.2017 1:39
jeśli wystawa była w sali zajęciowej to mogli przenieść na korytarz albo hol żeby była lepiej widoczna i nie rozpraszała uwagi nagością podczas zajęć :-D

ale jeśli była na korytarzu/holu i dalej im przeszkadzała, to był to już objaw albo homofobii albo niesmacznej dewocji (nie mylić z dewiacją xD)

z drugiej strony twórca wystawy nie powinien udawać bólu dupy, bo i tak dostał to, o co chodzi artyście - udało się sprowokować, rozpoczęto dyskusję, dostał swoje 5 min sławy.
Jarek   dodane przez Facebooka 07.10.2017 17:56
Pokazano granice tolerancji :) a tytul jest zmanipulowany: Uniwersytet nie chce par. Kropka
Marian   dodane przez Facebooka 07.10.2017 16:33
"półnagich" pisze się razem.
Genowefa   dodane przez Facebooka 07.10.2017 13:16
Przykro mi to stwierdzać, ale w takie tytuły to strzał w kolano. Wyczuleni na "homopropagandę" użyją tego jako argumentu przeciw nam i nigdy nie będziemy postrzegani jako normalni obywatele. Smutek.
Anna   dodane przez Facebooka 07.10.2017 10:51
Ale oni nie chcą wszystkich zdjęć, bez względu na to, kto na nich jest.
Jan   dodane przez Facebooka 07.10.2017 10:23
Czy wy jesteście ślepi, że nikt tu nie uderza w homoseksualizm? Zdjęcia par jednopłciowych były jedne z wielu. Jak można być tak wybiórczym... mijacie się z celem.
Izabela   dodane przez Facebooka 07.10.2017 9:00
Co za wstyd...
Andrzej   dodane przez Facebooka 07.10.2017 8:17
Pochodze z Podlasia,nie dziwi mnie,nie jestem zaskoczony ani zbulwersowany.Od kiedy siegam pamiecia nigdy w tamtym regionie nie bylo poszanowania dla innosci i tolerancji.Dziki skrawek wschodniej granicy,czas zatrzymal sie w rozwoju swiadomosci spolecznej,kosciol mial i posiada pelnie wladzy nad swoimi owcami.Dlatego jest tam b.silny elektorat PiSowski,tam dobrze sie rozwijaja ugrupowania nacjonalistyczne,m.innymi ONR.Z zalem pisal Antoni Slonimski w wierszu o Zydach,Unikajcie tamtych stron,nie ma co podziwiac,jest tylko zal i wstyd.Zyja tez tam Przyzwoici,jest to znikomy ulamek by mogli wplynac na zmiane.Nie ma tam poszanowania Natury,innych narodowosci,a historia moglaby wiele ujawnic zdrad,mordow,gwaltow,sprzedajnosci,ktorre mialy miejsce na tamtych ziemiach.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Uniwersytet nie chce par homoseksualnych Fot. Facebook za: https://www.facebook.com/bialystokinterphoto/
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku