logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.03.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
27
0
4

Jeżeli coś nie jest gejem to... nie może być gejowskie?

Krótki film o języku (wideo)

Dodano: 04.10.2017, Aktualizacja: 04.10.2017

"Twój sweterek jest strasznie gejowski, weź go zmień" - znacie to? Także i u nas młodzież często używa tego słowa, by pokazać, że coś jest gorsze, przegięte... Niekoniecznie w pozytywnym kontekście. Organizacja Rainbow Youth z Nowej Zelandii pokazała jak walczyć z takim podejściem do języka. Oczywiście na podstawie popularniejszego słowa "gay".

Rainbow Youth to organizacja, która działa w Nowej Zelandii od końca lat 80. Skupia głównie młodych ludzi LGBT.

Na początku tygodnia przedstawiła swoją pierwszą kampanię, która od razu stała się hitem na całym świecie. Na tapetę wzięto język. Dlaczego młodzież tak często używa słowa "gay" w pejoratywnym znaczeniu? Także i u nas nazywanie kogoś gejem (częściej niestety "pedałem") jest popularną u młodych obelgą. Jak z tym walczyć? Może tak jak nasi koledzy i koleżanki w Nowej Zelandii?

W krótkim klipie widzimy farmerów. Jednemu z nich upada na ziemię ciasto i wyrywa mu się "oh gay". Na to drugi zwraca uwagę, że "Właściwie Nigel to to nie jest gej w ogóle. Rozumiem, ze czujesz się zawiedziony. Słuchaj brachu, o ile to nie jest facet, który kocha innego faceta - to to nie może być gej". "Albo kobieta, która kocha kobietę" - dodaje inny farmer. 

W spocie pojawia się też Steve, który... jest gejem. Przesłanie? "Gay" to coś, ktoś, kto jest gejem i lesbijką. I tyle. Na pewno nic złego.

Polecamy.(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (4)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
-Kuba- (?) 05.10.2017 11:42
Gay to angielskie słowo, które kiedyś (w sumie do niedawna) oznaczało radosny, pełen blasku, atrakcyjny :) A później bezprawnie zostało zagarnięte przez środowiska homoseksualne, które wszystko popsuły ;) Często w starszych piosenka czy powieściach można odnaleźć to słowo w starym znaczeniu. Także jak sweter jest gejowski, to znaczy, że jest po prostu fajny, barwny, atrakcyjny :)
vraios (25) Rzeszów 04.10.2017 22:41
'Gejowski' znaczy związany z gejami (po angielsku również lesbijkami, np gay parents może oznaczać zarówno rodziców gejów jak i lesbijki, a gay rights to ogólnie prawa lgbt). Jak ktoś używa tego w znaczeniu "słabe", "złe" albo używa "gejowate"/"pedalskie" to jest homofobem
Anonka (?) 04.10.2017 17:13
Że coś jest gejowskie, albo pedałowate to niestety przenikło do do języka, tak jak słowo zajebiście. Tak samo wyrażenie "co za ciota" "nie bądź ciotą". Wątpię by dało się to wypleni. Ale wracając do przymiotnika "gejowate" to wydaje mi się, że nie ma to już sinego nacechowania na homoseksualizm. Czasami młodzież tudzież starsi mówią że coś jest "ujowe" oczywiscie tam powinno być jeszcze ch. Mówiąc to też nikt nie wyobraża sobie penisa. A penis w tym kontekście też znaczyłby, że coś jest gorsze, do kitu.
Eiwar (?) 04.10.2017 12:25
Czyli, prościej mówiąc, teza jest taka, że nie powinno się używać słowa "gay" jako przymiotnika, czyli nie używać słowa "gejowski".

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Jeżeli coś nie jest gejem to... nie może być gejowskie? Fot. za: Facebook.com
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku