logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.04.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
13
0
1

Historia ruchu trans z Laverne Cox

Niezwykła animacja od TIME i ACLU

Dodano: 16.08.2017, Aktualizacja: 16.08.2017

O często zapomnianej przeszłości, wymazywaniu z historii, wychodzeniu z cienia i przetrwaniu pomimo wszystkiego opowiada piękna animacja Molly Crabapple, której narratorką jest transpłciowa aktorka i aktywistka, Laverne Cox. Filmik powstał we współpracy magazynu TIME i organizacji ACLU - American Civil Liberties Union.

Filmik rozpoczyna się przypomnieniem zamieszek w Stonewall Inn w 1969 roku, które uważa się za początek ruchu LGBT. Ale Cox wymienia inne, mniej znane wydarzenia, z lat 50. i 60. - nie tylko w San Francisco, w które zaangażowane były głównie transpłciowe, niebiałe kobiety i które doprowadziły do 1969 roku. 
ZOBACZ TEŻ Setka najważniejszych magazynu TIME Kto z LGBT na liście?

Osoby transpłciowe przez lata narażone były na opresję, wymierzone przeciw nim prawa, brak możliwości zatrudnienia, czy opieki zdrowotnej. Pomimo to i dzięki zaangażowaniu walczących o ich prawa aktywistek i aktywistów - dziś ich widzialność jest duża i celebrowana. Nie zmienia to faktu, że transpłciowa młodzież wciąż ma pod górkę - w szkołach często nie mogą być sobą, a w USA wymyślane są prawa i zakazy, by ich życie jeszcze bardziej utrudnić. Epidemia bezdomności, HIV, czy motywowane transfobią morderstwa to wciąż problemy, z którymi społeczność osób transpłciowych, zwłaszcza niebiałych, musi się mierzyć. 

"Zawsze istnieliśmy i nie zaprzestaniemy naszej walki aż wszyscy będziemy bezpieczni" - mówi Laverne Cox w animacji i namawia do dołączenia do tej walki.(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
shingao (31) Szczecin 16.08.2017 19:29
Ja bym tego nie nazwał animacją, ale jest całkiem ładne.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Historia ruchu trans z Laverne Cox Fot. za: youtube.com
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku